28 maja o godzinie 15 w remizie OSP rozpoczęło się szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy, zaplanowane w ramach projektu prewencyjnego dofinansowanego przez Fundację Agencji Rozwoju Przemysłu.

Głównym tematem zajęć było właściwe postępowanie w przypadku zadławień. Druhowie prowadzący zajęcia omówili zasady zachowania się w przypadkach, gdy osobami poszkodowanymi są kolejno: niemowlę, dziecko oraz osoba dorosła. Dokonano instruktażu postępowania bezprzyrządowego oraz z wykorzystaniem urządzenia LifeVac. Następnie, ćwiczący mogli sprawdzić swoje umiejętności, wykorzystując odpowiednie kamizelki szkoleniowe oraz dedykowane fantomy do nauki postępowania w przypadku zadławienia wraz z urządzeniem LifeVac.
W drugiej części szkolenia, przypomniano również zasady prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej, której przeprowadzenie jest niezbędne, jeżeli pomimo wdrożenia odpowiedniego postępowania, ciało obce spowoduje utratę świadomości oraz oddechu u osoby poszkodowanej. Każdy uczestnik szkolenia miał możliwość odbycia ćwiczenia na fantomach zarówno bez żadnych pomocniczych urządzeń, jak również z wykorzystaniem defibrylatorów szkoleniowych.
Na koniec zajęć, zademonstrowano również sposób użycia ogólnodostępnych urządzeń ratujących życie zamontowanych na zewnątrz budynku OSP: defibrylatora AED oraz urządzenia LifeVac, zakupionego w ramach realizowanego projektu. Uczestnikom nieodpłatnie przekazano także kalendarze prewencyjne (także wykonane w ramach uzyskanego dofinansowania) na 2024 rok z instrukcją udzielania pierwszej pomocy w przypadku zadławień, która umożliwi systematyczną, teoretyczną powtórkę wiadomości przekazanych w ramach szkolenia.

Dziękujemy uczestnikom za liczne przybycie oraz aktywny udział w zajęciach.
Składamy również serdeczne podziękowania innym instytucjom, bez których wsparcia szkolenie nie odbyłoby się w zrealizowanej formie:
1. Zarządowi Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu za pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku i dofinansowanie realizacji projektu na pełną, wnioskowaną kwotę (przekraczającą 6 000 złotych). Dziękujemy również Pracownikom biura Fundacji za wsparcie i doskonały kontakt w czasie realizacji projektu.
2. Firmie LifeVac Polska za nieodpłatne udostępnienie dwóch dedykowanych fantomów do ćwiczenia postępowania w przypadku zadławień. Urządzenia te pozwoliły znacząco podnieść poziom merytoryczny zajęć.
3. Drukarni POPPART 24 za krótki czas realizacji oraz estetyczne wykonanie kalendarzy prewencyjnych i plakatów promocyjnych.
4. Sklepowi MED-WAR za szybką dostawę wyposażenia zakupionego w ramach projektu: 4 sztuk urządzeń LifeVac oraz kamizelki pediatrycznej do nauki postępowania w przypadku zadławień.
5. Kołu Gospodyń Wiejskich „Jaworzanki” w Jaworze Soleckim za organizację pysznego poczęstunku dla uczestników szkolenia,
6. Lokalnej rozgłośni radiowej „Twoje Radio Lipsko” za pomoc w zapewnieniu frekwencji na szkoleniu (kilkukrotną emisję zaproszenia).
7. Portalowi informacyjnemu „Mój Powiat Lipski” (MojeLipsko.info) za zamieszczenie zaproszenia w swoim serwisie, dzięki czemu trafiło do szerokiego grona odbiorców.















































