Realizacja projektu w ramach programu PZU „Pomoc To Moc”

Realizacja projektu w ramach programu PZU „Pomoc To Moc”

W sierpniu ubiegłego roku Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A. ogłosił ogólnopolską akcję prewencyjną, polegającą na finansowym wsparciu społeczności lokalnych i organizacji pozarządowych w realizacji projektów służących poprawie bezpieczeństwa i ochronie zdrowia. We wrześniu nasza jednostka opracowała plan projektu i złożyła wniosek o dofinansowanie w ramach wspierania działań z obszaru udzielania pierwszej pomocy. Wyniki konkursu zostały opublikowane w listopadzie. Do akcji wpłynęło prawie 1400 wniosków, z których do etapu oceny merytorycznej zakwalifikowało się 816. Ostatecznie, jedynie 59 projektów otrzymało dofinansowanie. Wśród nich – na 3. miejscu na liście wybranych projektów – znalazło się zadanie prewencyjne zgłoszone przez naszą jednostkę (jedyne dofinansowane zadanie z powiatu lipskiego). Kwota dofinansowania przekroczyła 19 tysięcy złotych.

Fragment mapy z zaznaczonymi siedzibami organizacji, których projekty zostały dofinansowane

Realizację projektu podzielono na kilka etapów. W grudniu rozpoczęto dystrybucję specjalnych kalendarzy prewencyjnych wśród mieszkańców Jaworu Soleckiego i okolicznych miejscowości. Kalendarze te na odwrocie zawierają ilustrowaną instrukcję udzielania pierwszej pomocy (rozpoznanie, ocena oddechu, resuscytacja krążeniowo-oddechowa), zatem będą służyć również po zakończeniu roku kalendarzowego jako plakaty prewencyjne.

Kalendarz prewencyjny

W ramach projektu poprawiono znacznie wyposażenie jednostki z zakresu ratownictwa medycznego. Zakupiono m.in. dwa defibrylatory, kapsułę zewnętrzną do przechowywania defibrylatora, materiały ćwiczeniowe: fantomy, defibrylator szkoleniowy, kamizelkę do nauki udzielania pierwszej pomocy w przypadku zadławień, zestaw materiałów do pozoracji ran. Jeden defibrylator AED przewidziano jako wyposażenie posiadanego samochodu pożarniczego, zaś drugi – jako ogólnodostępny, zawieszony na ścianie remizy OSP – zawsze dostępny dla każdej, potrzebującej osoby.

Kapsuła na budynku OSP

W montaż kapsuły oraz dystrybucję kalendarzy zaangażowało się kilkunastu druhów jednostki, którzy w pracowitym okresie przedświątecznym wygospodarowali trochę czasu na potrzeby jednostki.

Zakupione wyposażenie zostało użyte w najważniejszej części projektu – realizacji szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Pierwsze szkolenie, wewnętrzne odbyło się 12 lutego 2022 roku. Uczestniczyli w nim druhowie OSP Jawor Solecki, którzy zapoznali się z zakupionym wyposażeniem i ćwiczyli swoje umiejętności pod czujnym okiem wykwalifikowanego instruktora – doktora nauk medycznych, który od października ubiegłego roku jest również członkiem jednostki. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielił się również druh prezes (jednocześnie strażak Państwowej Straży Pożarnej).

Oprócz podniesienia kwalifikacji strażaków-ratowników, ważnym celem projektu było upowszechnienie wśród okolicznych mieszkańców zasad udzielania pierwszej pomocy. W tym celu zaplanowano 3 ogólnodostępne szkolenia o których mieszkańcy zostali poinformowani za pomocą plakatów, informacji na facebookowym profilu jednostki oraz poprzez emisję ogłoszenia na antenie rozgłośni „Twoje Radio Lipsko”.
Pierwsze szkolenie odbyło się 13 lutego. Ponownie głównym prowadzącym był lekarz-anestezjolog, któremu asystowali inni członkowie OSP: ratownik medyczny (z doświadczeniem w pracy pogotowiu ratunkowym) oraz prezes jednostki (strażak PSP). W ramach szkolenia omówiono zasady poprawnego zachowania się w wielu sytuacjach zagrożenia. Uczestnicy mogli w praktyce przećwiczyć wykładany materiał, korzystając z bogatych materiałów dydaktycznych: m.in. fantomów, defibrylatora szkoleniowego, kamizelki do nauki udzielania pomocy w przypadku zadławień. Zaprezentowano również wyposażenie medyczne używane w praktyce. W szczególności każdy uczestnik mógł zapoznać się z defibrylatorem (zobaczyć, dotknąć, zapoznać się z mechanizmem zmiany trybu na pediatryczny – do symulacji działania używano defibrylatora szkoleniowego), który będzie zawieszony w kapsule na ścianie remizy i mamy nadzieję, że nigdy nie zajdzie potrzeba jego użycia.

Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaworze Soleckim składa serdeczne wyrazy podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w organizację szkolenia. Dziękujemy za przybycie wszystkim mieszkańcom, którzy licznie zjawili się w remizie OSP i aktywnie uczestniczyli w szkoleniu. W szczególności, swoją obecnością zaszczycił nas Wójt Gminy Sienno Pan Mariusz Strąk, który wsparł wcześniej jednostkę w organizacji projektu, przekazując kamerę do monitoringu terenu przed strażnicą (obszaru z kapsułą AED w celu jej zabezpieczenia). Dziękujemy druhom prowadzącym szkolenie, za merytoryczny wykład oraz praktyczne demonstracje i ćwiczenia. Składamy wyrazy podziękowania Kołu Gospodyń Wiejskich „Jaworzanki” za organizację poczęstunku dla uczestników szkolenia, lokalnej rozgłośni radiowej „Twoje Radio Lipsko” za kilkukrotną emisję zaproszenia na szkolenie oraz portalowi informacyjnemu „Mój Powiat Lipski” (MojeLipsko.info) za zamieszczenie zaproszenia w swoim serwisie, dzięki czemu trafiło ono do szerokiego grona odbiorców.
W sposób szczególny dziękujemy Pani Dorocie Jatczak-Szychowskiej – koordynatorowi do spraw prewencji z Zespołu Prewencji PZU SA/PZU ŻYCIE SA z Łodzi, za wsparcie na każdym etapie realizacji projektu.
Zapraszamy serdecznie na kolejne szkolenia – planowane na 20 marca oraz 10 kwietnia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *